Az ország energiaimport függőségének csökkentése mindannyiunk érdeke. Ami a jelenlegi helyzetet illeti, tisztában kell azzal lennünk, hogy „Magyarország jelenleg GDP-je hat százalékát költi energiaimportra, ami az uniós átlag kétszerese. Az ország az elmúlt években az egyik legmagasabb GDP-arányos energiaimport- számlát fizette az Unióban. A külső energiaimport függőség csökkentése mérsékelné a fosszilis tüzelőanyagok árának ingadozásából eredő hatásokat és fokozná az energiabiztonságot.” (Forrás: 2016. évi országjelentés>> ) 2014-ben a felhasznált energiahordozók 61,1 százaléka származott külföldi forrásból.
A vállalati, intézményi és lakossági felhasználóknak égetően nagy szüksége van arra, hogy tájékoztatva legyenek a lehetőségeikről, és előfordul, hogy ezt időnként a magánszektorból kapják meg. A Pannon Épületenergetika online felületein és egyéb nyilvános fórumokon, pl. konferenciákon már évek óta önerőből ad tájékoztatást az energiakorszerűsítés terén. A legutóbbi Korszakváltás az Energiahatékonyságban című konferencián is szerepelt a Pannon Épületenergetika. A rendezvény hírével, a rendhagyó kezdeményezéssel a sajtóban nyilván már többen is találkozhattak. Ez a szemléletformálórendezvény ugyanis az energiahatékonysági ágazatban tevékenykedő hat vállalat kezdeményezésére került megszervezésre.. Ezek a cégek - Elszöv Automatika, Erste Bank, Kingspan, Pannon Építőműhely, Siemens és Weishaupt - felismerték, hogyhogy a jelenlegi helyzet kialakulásában nagy szerepe van annak is, hogy, hogy a magyar vállalatok nyitottságuk ellenére kevésbé tájékozottak az energiahatékonysági fejlesztési és finanszírozási lehetőségekkel. Orvosolandó e hiányosságokat, fent említett cégek összefogtak, és egy tájékoztató, szakmai rendezvényt tartottak június 1-én, budapesti első állomással.
Ami az ország ipari energiahatékonysági potenciálját illeti, megállapítható, hogy ezidáig kiaknázatlannak tekinthető. A felmérések alapján az ország primer energiafogyasztásának 1-1,5 százalékát, 9-15 Petajoule-t lehetne megtakarítani. A hatékonyság sok mindenből fakadhat: a technológia fejlődéséből, a jobb hatásfokkal működő berendezések alkalmazásából, ugyanakkor az energiafelhasználás hatékonyságára a fogyasztási szokások, a folyamatok optimalizálása is jelentős befolyással bírnak.
Az említett rendezvényt meghallgatók például az alábbi témákban kaptak választ: kérdéseikre:
A szakmai előadások tehát olyan témákra fókuszálnak, melyek gyakorlati tippeket adnak az érdeklődő vállalatoknak a következőkben:
1. hol és hogyan tudnak energiát megtakarítani
2. milyen beruházásokat kell ehhez megvalósítani,
3. mennyibe kerülhetnek ezek és milyen megtérüléssel számolhatnak,
4. honnan lehet a fejlesztésekhez finanszírozási forrásokat szerezni.
Hogyan kezdjünk hozzá?
Nyilvánvalóan az első lépés mindig az, hogy elemezzük adott vállalkozás jelenlegi energetikai helyzetét. Egy energia audit révén egyedi választ kapunk a vállalatunkat érintő energetikai kérdésekre. Ebben kerül megvizsgálásra az összes lehetséges fejlesztési lehetőség - a megtérülési idők, beruházási költségek és a várható energia megtakarítások függvényében. Optimális tulajdonosi döntés csak korrekt adatok birtokában hozható! Finanszírozási támogatás, pályázati siker enélkül nincs. Épp ezért szükséges ezekre a helyzetelemző feltárásokra nem szükséges rosszként, előírásként, újabb fiók mélyére rejthető dokumentumként tekinteni. Az energia audit jelentős költségmegtakarítási tényező, és a korszerűsítések potenciális pénzügyi forrása is lehet. A kimutatott és elért energiaköltség megtakarítások képesek fedezni a pályázati önrészt is akár. A pályázatok elengedhetetlen része, a startra kész pályázati állapot garanciája. Hogyan is pályázhatna sikerrel egy cég, ha nincs dokumentációja, mely alátámasztaná az általa választott fejlesztési irányt?
A meglévő elemzések alapján kijelölt fejlesztési stratégiának megfelelően lehet azután automatizálási módszert, energia kontroll rendszert, finanszírozási programot, műszaki berendezéseket választani, pályázati kiírásokat figyelni.
Bővebb információ a rendezvényről a szaksajtóban. Érdemes figyelni a következő állomást!
Lőrincz Emese | 2016-06-08 15:02:16 |
Megosztás |
|
Partnereink:
gyártó cégeknél
energiahatékonyságra ösztönzés
Van alternatív megoldás!
Előadás energiaaudit és ISO 50001 vonatkozásában
Alapszintű és komplex szolgáltatásainkról
Építészeti korszerűsítési vizsgálat eredményei egy gyártó üzemnél
Miért érdemes az Energia Kontroll Rendszert alkalmazni a szerződések/számlák optimalizálásához?
Ajánlott oldal: