Az épület energiatudatos működését alapvetően három tényező határozza meg.
1. Az energiaszükségletet minimalizálása
2. A lecsökkentett energia optimalizális előállítása
3. A felhasználói magatartás
Felhasználói magatartásunkkal hogyan befolyásolhatjuk az energiafogyasztást?
Az előzö cikkekben megvizsgáltuk, hogy milyen lépéseket tehetünk az energiaszükséglet csökkentése és az optimális energiaelőállítás elérése érdekében. Nézzük, hogy milyen lehetőségeink vannak csupán a tudatos használattal - beruházási költségek nélkül - az energiaigény csökkentésére:
Spóroljunk a vízzel!
A gyerekek (de még a felnőttek is) hajlamosak a zuhany alatt állni hosszú perceken keresztül, természetesen a testünk tisztántartása alapvető dolog, azonban ezt tehetjük takarékosan is. Fogmosáskor ne folyassuk feleslegesen a vizet!
Takarékoskodjunk a fűtéssel!
Minden 1°C hőmérsékletcsökkenés 5% megtakarítást jelent a fűtésköltségben. Valóban szükség van 24°C-ra? Nincs! Megfelelő hőleadó-felületekkel alacsonyabb szobahőmérséklettel kellemes komfortérzetet érhetünk el. Télen csukjuk be az ablakot, amikor befejeztük a szellőztetést!
Takarékoskodjunk a villamos energiával!
Hagyományos izzóinkat cseréljük le energiatakarékos fényforrásokra, utóbbi hatodát fogyasztja hagyományos elődjének. Amikor kimegyünk a szobából kapcsoljuk le a világítást, energiatakarékos fényforrás esetében csak akkor, ha negyed órán belül nem kapcsoljuk fel újra! Ne működtessünk feleslegesen elektromos berendezéseket (televízió, számítógép).
Vásároljunk energiatakarékos gépeket!
A készülékekhez tartozó energiacímke pontos tájékoztatást ad annak várható fogyasztásáról. Egy „A” osztályú készülékhez viszonyítva egy ugyanilyen célokat kielégítő „B” osztályba sorolt berendezés mintegy 25-30 %-kal fogyaszt többet !
Gyűjtsük szelektíven a hulladékot!
Érdemes kiemelt figyelmet fordítani a szelektív hulladékgyűjtésre; kezeljük külön a műanyag palackokat, fémdobozokat, papírhulladékot. A konyhai „zöld” hulladék kiválóan szolgálja komposztálás után a veteményes kert tápanyag utánpótlását (nincs is finomabb a saját epernél).
Ne üljünk autóba, ha nem muszáj!
A sarki közértbe nyugodtan elsétálhatunk. Amennyiben az időjárás engedi, kerékpárral is közlekedhetünk. Részesítsük előnyben ezt a sportot, nemcsak egészséges, hanem környezetkímélő is.
Ne rongáljuk a természetet!
Óvjuk környezetünket, növényeinket, állatainkat, földjeinket, vizeinket! Mielőtt kiöntünk, vagy eldobunk valamit, gondoljuk végig, hogy tettünkkel milyen kárt okozhatunk! Például autónk mosását olyan helyen végezzük, ahol mód van a szennyvíz elvezetésére!
Telepítsünk növényeket, fákat!
Ezzel hozzájárulva környezetünk oxigéntermeléséhez.
A megfelelő szemlélet kialakítását gyermekkorban szükséges elkezdeni, beleépíteni a mindennapokba az energiatudatosságot, szülői példamutatással ösztönözni a gyermeket a helyes életmódra. Ezek elsajátítására akkor van a legnagyobb esélyünk, ha megfelelően tájékozottak vagyunk.
indexkép forrás: kivi.hu
---------------------------------------
A Pannon Építőműhely Kft. mérnöki-energetikusi tanácsadással támogatja az energetikailag megfelelő épületek megvalósítását a tervezés és kivitelezés során. Amennyiben Ön is energetikailag korszerű épület megvalósítását tervezi, várjuk megtisztelő megkeresését az alábbi címen: info@pannonmuhely.hu
2012-06-05 13:07:36 |
|